Sočivo je jednogodišnja biljka iz porodice mahunarki, spada u red visokovrednih mahunarki jer je veoma hranljivo. Veoma je zdrava namirnica koju možete lako skuvati i pripremati na više načina.
Zbog svoje visoke nutritivne i niske kalorične vrednosti, sočivo je odličan dodatak prehrani. Verovali ili ne, jedna kašičica sočiva ima svega 14 kalorija, što je veoma malo i tako ovu namirnicu čini idealnom ukoliko planirate dijetu. Takođe, ova zrna su bogati izvor lako provavljivih vlakana, koja podstiču varenje i daju osećaj sitosti.
Nutritivno gledano, u suvom stanju sočivo sadrži 60 g ugljenih hidrata, 26 g belančevina, 1 g masti i 10 g vode.
Od vitamina ćete naći B1 i B9, a od minerala sadrži veliko količine magnezijuma, gvožđa, fosfora, mangana, cinka i kalijuma.
Visoka hranljiva vrednost sočiva je pravi pokazatelj da je ovo zdrava namirnica koja vam svakako može pomoći kada je u pitanju vaše zdravlje.
Sočivo provereno snižava nivo holesterola u krvi i tako ujedno pomaže pri uklanjanju rizika od srčanih oboljenja. Zbog toga što je bogata vlaknima, čuva vaše srce, a magnezijum će vam pomoći da poboljšate krvotok.
Ukoliko sočivo konzumirate redovno, vlakna koja su dobra za probavu će vam pomoći da se u vašim crevima, kao i u organizmu, bolje transportuju ugljeni hidrati. Stabilizuje nivo šećera u krvi i odličan je u borbi protiv malokrvnosti.
Pročitajte još: OVAS: Zdravstvene prednosti i hranljive vrednosti
Postoje 3 vrste sočiva: crvena, smeđa i zelena. Imaju jednaka svojstva i delovanja na zdravlje i uglavnom se razlikuju po boji i vremenu kuvanja.
Smeđe je najpoznatije sočivo i naći ćete ga u svakoj prodavnici zdrave hrane. Zeleno sočivo se najviše kuva, ima čvrstu strukturu pa je tako idealna najviše za salate. Crvena ima najsladji ukus, priprema se negde oko 30 minuta i može se lako desiti da nakon kuvanja postane gnjeckava. Najviše se koristi za indijska jela i za supe i čorbe.
Kod pripreme sočiva imajte na umu da je sočivo inhibitor tripsina jer sadrži relativno veliku količinu fitata. Tripsin je enzim koji ima ulogu u varenju, a fitati smanjuju apsorpciju minerala iz sočiva. Zbog ovoga je potrebno da se sočivo pre kuvanja potapi u mlaku ili toplu vodu preko noći, čime će se sadržaj fitata smanjiti. Sadrži i veliku količinu purina, pa se ne preporučuje u ishrani obolelih od gihta.
Naredni dan kada ga ocedite, prebacite ga u lonac i dodajte 3 puta više vode od količine sočiva i kuvajte. Kada voda proključa, smanjite temperature ili pokrijte poklopcem. Ukoliko želite salatu od sočiva kuvajte kraće, za drugo jelo kuvajte duže.
Napravite salatu od sočiva
Ova salata je odlična, zdrava i ukusna. Možete je napraviti i dan ranije pa poneti naredni dan na posao.
Potrebni sastojci:
- 2 šolje sočiva,
- 2 čena belog luka,
- 2 lovorova lista,
- ½ kašike senfa u granulama,
- ½ kašike soli,
- 2 kašike sirćeta,
- 6 kašika maslinovog ulja,
- 2 krastavca,
- 2 šoljica maslina,
- 1 šoljica sveže mente,
- 1 šoljica feta sira.
Priprema:
Sočivo, beli luk i lovorov list stavite u posudu, prelijte sa dosta vode, tako da pokrije sve sastojke. Kuvajte do ključanja na najjače, nakon toga smanjite i kuvajte još 15 minuta. Procedite i izvadite lovor i beli luk.
U drugu činiju napravite Vinaigrette umak, tako što ćete pomešati senf, so, sirće i maslinovo ulje.
Kada se sočivo ohladi dodajte krastavce, masline, sir i mentu. U tu smesu naknadno dodajte umak koji ste prethodno napravili i promešajte.
Takođe, kuvano sočivo možete poslužiti uz testeninu, bareni brokoli, seckanu svežu paprika ili začinsko bilje. Na vama je da odaberete omiljene sastojke, a recepata za pripremu ove zdrave namirnice ima dosta, vi izaberite onaj koji se vama najviše dopadne.